Artykuły

Temat mojego doktoratu – podagrycznik!

Można stwierdzić, że podagrycznik to moja specjalność. W trakcie swojego doktoratu badałam właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, mikrobiologiczne czy też skład tej rośliny, o czym na pewno będziecie mogli tu poczytać.  Do tej pory pamiętam jak zbierałam liście wiosną, kwiaty na przełomie wiosny i lata, nasiona po kwitnieniu czy kłącza jesienią. Część wyników czeka na publikację, a łany podagrycznika zachęciły mnie do powrotu do nich. Mam nadzieję, że niedługo ukaże się kolejna praca.


Aegopodium podagraria L. to roślina należąca do rodziny selerowatych (Apiaceae). Powszechnie występuje w Europie, Ameryce Północnej i Azji . To jedyny przedstawiciel rodziny selerowatych, należący do rodzaju Aegopodium, występujący na obszarze Polski. Nazwy ludowe dla tego gatunku to m.in. śnitka, kurza stopka, kozia stopka, gier, giersz. Polska nazwa rośliny wywodzi się z wyglądu jej liści przypominających kozią racicę, łacińska zaś z właściwości wykorzystywanych przy leczeniu dny moczanowej (podagry).

Czy wiecie, że podagrycznik jest rośliną jadalną? Chwast czy roślina jadalna i lecznicza? Podagrycznik pospolity preferuje miejsca zacienione i wilgotne. Można go spotkać w lasach liściastych oraz mieszanych, zaroślach, parkach, ogrodach oraz nad brzegami wód. Jest trudnym do usunięcia chwastem, ponieważ rozplenia się szybko za pomocą kłączy i rozłogów. Charakteryzuje ją ogromna siła konkurencyjna w stosunku do innych gatunków, dzięki czemu szybko opanowuje teren. Często tworzy całe łany.

Zastosowanie


Podagrycznik stosowany był w medycynie ludowej już od czasów starożytnych, przede wszystkim w leczeniu chorób reumatycznych, dny moczanowej i rwy kulszowej. Roślina ta wykazuje działanie uspokajające, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwutleniające. Zgodnie z danymi piśmiennictwa napar z ziela to lek zalecany w leczeniu podagry, stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego, pomocniczo w kamicy nerkowej, a także poprawiający przemianę materii. Maj i czerwiec to czas, w którym rozwijają się przede wszystkim liście rośliny, które są jadalne. To idealny czas na ich zbieranie. Podagrycznik charakteryzuje się pietruszkowym smakiem dlatego idealnie pasuje do sałatek czy kanapek. Świetnie sprawdzi się w zapiekankach, możemy go poddać fermentacji czy przygotować pyszną herbatę.

Próbowaliście? Jak Wam smakował?

Bibliografia

  1. Jakubczyk Karolina, Janda Katarzyna, Styburski Daniel, Łukomska Agnieszka. Goutweed (Aegopodium podagraria L.) botanical characteristics and prohealthy properties = Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.) charakterystyka botaniczna i właściwości prozdrowotne. Post. Hig. 2020 : vol. 74, s. 28-3
  2. Jakubczyk Karolina, Kwiatkowski Paweł, Sienkiewicz Monika, Janda Katarzyna. Zawartość polifenoli w ekstraktach z podagrycznika pospolitego (Aegopodium podadraria L.) oraz ich aktywność przeciwgronkowcowa. Post. Fitoter. 2018 : R. 19, nr 1, s. 3-9.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *