Właściwości prozdrowotne imbiru
Imbir (Zingiber officinale Roscoe) jest powszechnie stosowany w kuchni jako przyprawa. Głównymi fiozwiązkami imbiru są gingerole, shogaole, paradole i zingiberen.
Właściwości prozdrowotne imbiru
Stan zapalny i równowaga oksydacyjna: Imbir pomaga usuwać wolne rodniki i reaktywny tlen. Hamuje również ich wytwarzanie poprzez blokowanie enzymów stanu zapalnego, czyli cyklooksygenazy-1 i cyklooksygenazy-2 oraz 5-lipoksygenazy niezbędnych do syntezy prostaglandyn i leukotrienów. Dlatego imbir może chronić lipidy błony komórkowej przed utlenianiem.
Cukrzyca typu 2 i stan zapalny: Badania naukowe potwierdzają, że suplementacja imbirem może zmniejszyć stan zapalny (CRP i TNF-α), jednak badania na pacjentach są niespójne. Naukowcy próbują ustalić skuteczną dawkę i czas suplementacji. Badania te są również prowadzone u pacjentów z cukrzycą typu 2. Najnowsza metaanaliza z 2021 roku donosi, że u tych pacjentów suplementacja łagodzi stan zapalny. Optymalny czas stosowania to 8 tygodni i min. 2g suplementu z imbirem. Kliniczne korzyści imbiru przypisuje się jego działaniu przeciwzapalnemu, które może pomóc w opóźnieniu patogenezy powikłań związanych z cukrzycą.
Wymioty i nudności: Wykazano, że imbir jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia nudności oraz wymiotów.
Zespół metaboliczny: Wiele badań potwierdza wpływ imbiru na profil lipidowy, masę ciała czy stężenie glukozy we krwi. Wykazuje również działanie przeciwhiperglikemiczne i przeciwmiażdżycowe. Oceniono wpływ imbiru na stężenie glukozy i lipidów we krwi u osób z cukrzycą lub hiperlipidemią. Wykazano, że suplementacja imbirem (tabletki, kapsułki, proszek lub kłącza) znacząco obniżyła poziom glukozy we krwi na czczo, TG (triacyloglicerole) oraz znacząco zwiększyła HDL-C. Najnowszy przegląd systematyczny i metaanaliza sugerują, że imbir miał korzystny wpływ na TG i LDL-C. Wynik pokazał również, że niska dawka imbiru (≤2 g/dzień) miała większy wpływ na obniżenie TG i TC (ogólny cholesterol). Potrzebne są dalsze badania na dużą skalę i lepszy projekt, aby potwierdzić ten wynik.
Poza tym imbir wykazuje również działanie przeciwnowotworowe, immunomodulujące, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze.
Bibliografia: