Pierniczki pszenne oraz owsiane – porównanie
Pierniczki i zapach przyprawy piernikowej to zdecydowanie must have świąt. A jakby je tak trochę odchudzić, by móc zjeść ich więcej? Dodatkowo przedstawiam Wam 2 przepisy, różnią się tylko zastosowaną mąką (pszenna i owsiana) oraz mlekiem/napojem roślinnym. Zobaczcie jak się prezentują i jakie zaobserwowałam różnice!
Pierniczki pszenne oraz owsiane – porównanie
Stopień trudności
Średni
Porcje
~50 sztuk
Przygotowanie
50 minut
Gotowanie
12-15
Składniki
- 2 szklanki mąki owsianej/pszennej (310 g)
- 1 jajko
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżki masła (oczywiście może być margaryna roślinna) (30g)
- 6 łyżek miodu (u mnie z pomarańczą) (100g)
- 4 łyżki napoju roślinnego (45g)
- 3-4 łyżki domowej przyprawy piernikowej (przepis znajdziecie w postach, jeśli lubicie pierniczki bardziej korzenne można dodać więcej) (30g)
- 1 łyżka kakao (10g)
Przygotowanie
Mąkę owsianą należy dobrze przesiać, nie jest to proste zajęcie, gdyż jest ona znacznie mniej oczyszczona niż pszenna. Miękkie masło i jajko dodajemy do sypkich składników. Dodajemy napój roślinny, najpierw połowę objętości. Zagniatamy szybko ciasto i w razie potrzeby dodajemy kolejną porcję napoju roślinnego. Wstawiamy ciasto na 30 min do lodówki bądź na chwilę do zamrażarki. Rozwałkowujemy, w razie potrzeby podsypujemy ciasto mąką. Im cieńsze będzie ciasto tym pierniczki będą bardziej chrupiące. Pieczemy około 12-15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Czas pieczenia należy dostosować do grubości pierniczków.
Pierniczki można zawiesić na choince, wtedy przed pieczeniem należy zrobić dziurkę np. słomką do napojów. Takie domowe fit pierniczki to również świetny dodatek do prezentu na święta.
Ciasteczka po upieczeniu są lekko twarde (te grubsze nadają się do jedzenia od razu), szczególnie jeśli rozwałkowaliście mocno ciasto. Zabierzcie się zatem za pieczenie już teraz, aby mogły zmięknąć. Możecie przechowywać je w puszce z dodatkiem jabłka, które zapewni odpowiednią wilgotność i pierniczki szybciej zmiękną. Pamiętajcie jednak o jego wymianie!
Podobieństwa
- oba przepisy wychodzą i są pyszne🙂
- łatwo wycina się pierniczki w smaku są podobne
Różnice
- o dziwno lepiej zagniatało się mąkę owsianą
- pierniczki na mące pszennej są bardziej puszyste i urosły
- pierniczki owsiane mają mniej jednorodną strukturę po upieczeniu
Wnioski
Jeśli zależy Ci na kruchych ciasteczkach, bardziej twardych to zdecydowanie wybierz mąkę owsianą. Jeśli zaś lubisz pulchne pierniczki, króluje tu mąka pszenna i gluten, który pięknie kreuję nam taką teksturę. Dzięki niemu ciasto jest puszyste i lekkie. Jeśli jednak unikasz glutenu to pamiętaj, żeby wybrać mąkę bezglutenową z certyfikatem!