Nowy grant, nowe wyzwania!
Ostatnio mnie tu mało, a to za sprawą projektu, który trzymaliśmy w tajemnicy. Otrzymaliśmy grant, w którym pełnię rolę kierownika grupy naukowo-badawczej! To ogromne wyzwanie, ale i szansa na rozwój dla mnie i mojego wspaniałego zespołu. A co najważniejsze, z projektu powstanie produkt, który zagości na półkach sklepowych.
Nazwa projektu
Opracowanie nowej technologii produkcji ziół w celu uzyskania zasadniczo ulepszonych produktów, innowacyjnych na rynku międzynarodowym w postaci ekologicznych mieszanek soków warzywnych z dodatkiem ziół.
Nazwa grupy operacyjnej na rzecz innowacji
EKOLOGICZNY ŻYWY ROŚLINNY IZOTONIK WZBOGACANY POLIFENOLAMI
Wartość projektu to ponad 5 mln euro, w tym dla PUM kwota ok. 1 mln 200 tysięcy złotych.
Zespół
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (jednostka naukowo-badawcza)
- BACILLUS Sp. z o.o. (przedsiębiorca); marka DELIKATNA.BIO dawniej ZAKWASOWNIA
- SWEDEPONIC POLSKA Sp. z o.o. (rolnik); marka BAZIÓŁKA
- EIG FINANCE Sp. z o.o. (podmiot doradczy, lider grupy operacyjnej)
Bez tej współpracy nie osiągnęlibyśmy tyle! Dziękuję!
O projekcie
Stres oksydacyjny jest podłożem wielu chorób w tym miażdżycy, chorób neurodegeneracyjnych, czy chorób zapalnych. Niezbędne jest poszukiwanie surowców o właściwościach antyoksydacyjnych, wspomagających naturalne mechanizmy obronne organizmu. Wzbogacenie soków o rośliny zielne o udowodnionych właściwościach przeciwutleniających może znacznie zwiększyć potencjał antyoksydacyjny produktu. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod i organizacji uprawy roślin zielarskich oraz stworzenie nowego produktu spożywczego o właściwościach prozdrowotnych, będącego mieszanką soków z warzyw wzbogaconych ziołami. Badania zaplanowane w ramach operacji pozwolą określić skład wyrobu (między innymi wpływ surowców zielarskich na jakość produktu) i udowodnić jego właściwości prozdrowotne.
Kierownikiem naukowym projektu realizowanym w PUM jest dr hab. n. med. i zdr. inż. Karolina Jakubczyk, adiunkt w Zakładzie Żywienia Człowieka i Metabolomiki. Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod kierownictwem dr hab. n. med. i zdr. inż. Karoliny Jakubczyk rozpocznie prace mające na celu poszerzenie wiedzy w zakresie składu biochemicznego oraz właściwości antyoksydacyjnych soków warzywnych z dodatkiem roślin zielarskich. Członkami zespołu badawczego będą pracownicy Zakładu Żywienia i Metabolomiki oraz Zakładu Badań Biochemicznych.
Etapy realizacji projektu możecie śledzić na www.ekoizotonik.pl