Artykuły,  Blog

Czy Matcha pomoże zwalczyć otyłość?

Sproszkowana zielona herbata Matcha zyskuje coraz większą popularność ze względu na swój wyjątkowy potencjał w łagodzeniu zaburzeń metabolicznych. 

Otyłość

Otyłość wywołana dietą wysokotłuszczową (HFD) to narastający globalny problem zdrowotny, prowadzący do wielu zespołów metabolicznych.

Jako przewlekły i postępujący stan, otyłość następnie zwiększa ryzyko różnych zaburzeń metabolicznych, w tym:

  • nadciśnienia,
  • choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • cukrzycy typu 2,
  • chorób sercowo-naczyniowych
  • metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby MAFLD

Oś-wątroba-mózg

Najnowsze dowody naukowe wskazują, że mikrobiom jelitowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju otyłości i chorób współtowarzyszących, co jest związane z ich wzajemnymi powiązaniem z wątrobą, układem odpornościowym i ośrodkowym układem nerwowym.

Dlatego też coraz częściej możemy spotkać się z sformułowaniem jelito oś-wątroba-mózg.

Dwukierunkowa komunikacja między mikrobiotą jelitową, a metabolizmem gospodarza odbywa się za pośrednictwem wielu metabolitów, w tym kwasów żółciowych (BA) i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA). Zatem skupienie się na zmienności składu mikroflory i metabolitów wzdłuż osi jelito-wątroba może być obiecującą strategią badania mechanizmu leżącego u podstaw matchy w łagodzeniu otyłości.

Przedstawiam Wam świeżutkie badania naukowe z sierpnia 2022!

Tytuł artykułu

Matcha green tea targets the gut–liver axis to alleviate obesity and metabolic disorders induced by a high-fat diet

Cel pracy

W tym badaniu zbadano skład i aktywność przeciwutleniającą zielonej herbaty matcha oraz jej działanie przeciw otyłości poprzez interakcje między osią jelito – wątroba. 

Materiał i Metody

  • Analiza chemiczna próbek matchy
  • Ocena zdolności antyoksydacyjnej próbek matchy
  • Zwierzęta i diety – badanie przeprowadzono na myszach, zastosowano model diety wysokotłuszczowej (odzwierciedlenie diety zachodniej).
  • Samce (7-8 tygodni) myszy C57BL/6J podzielono na cztery grupy z następującą suplementacją diety przez 8 tygodni: I) normalna dieta karmowa (NCD), II) normalna karma dieta + 1,0% matcha (NCM), III) dieta wysokotłuszczowa dieta (HFD) oraz IV) dieta wysokotłuszczowa + 1,0% matcha (HFM). 
  • Testy biochemiczne surowicy (Oznaczenia biochemiczne glukozy w surowicy, cholesterolu całkowitego (TC), triacyloglicerolu (TG), lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL), lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) oraz enzymów w surowicy aminotransferazy alaninowej (ALT) i aminotransferazy asparaginianowej (AST))
  • Oznaczenia biochemiczne glukozy w surowicy, cholesterolu całkowitego (TC), triacyloglicerolu (TG), lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL), lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) oraz enzymów w surowicy aminotransferazy alaninowej (ALT) i aminotransferazy asparaginianowej (AST) 
  • Badanie histopatologiczne tkanki tłuszczowej i wątroby
  • Analiza mikroflory jelitowej
  • Ukierunkowane profilowanie kwasów żółciowych w kale.

Wyniki i wnioski

Poprawa parametrów biochemicznych, różnorodność i skład kluczowej flory bakteryjnej oraz proporcja poziomów kwasów żółciowych w kale pokazują, że powiązana oś jelito-wątroba jest potencjalnym celem regulacyjnym matchy w poprawie akumulacji lipidów i zaburzeń metabolicznych

W szczególności leczenie matchą wzbogaciło producentów SCFA, czyli krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (tzn „masełka” dla jelit), takich jak Faecalibaculum, Alloprevotella i Akkermansia muciniphila.

Dodatkowo, suplementacja matchą wpłynęła na mikrobiotę jelitową poprzez wzbogacenie rodzaju Alloprevotella, który był producentem krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) i których obfitość była ujemnie skorelowana z bezalkoholowym stłuszczeniem wątroby. 

Co więcej, Akkermansia muciniphila , jako nowe probiotyki, wzrosła zarówno w grupie NCM, jak i HFM, podczas gdy Mucispirillum schaedleri , które uważano za związane z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby i niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH), obserwowano w grupie NCM .

Podsumowując, zielona herbata matcha jest obiecującym suplementem diety przeciwko otyłości wywołanej przez dietę wysokotłuszczową i jest dobra dla naszych jelit!

Wyniki są niezwykle obiecujące!

Cała publikacja:

  1. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2022.931060/full

Więcej o Matchy możecie przeczytać w innych wpisach na blogu:

Czym jest Matcha i jak ją przygotować?

Czy matcha się stresuje? Fitozwiązki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *