Bez kategorii

Jak wybrać promotora pracy dyplomowej?

Październik to początek roku akademickiego. Powrót na uczelnie, nowe przedmioty, wykładowcy, to nie jedyne wyzwanie postawione na drodze studenta.

To dobry czas, aby zastanowić się nad wyborem promotora oraz tematu pracy licencjackiej czy magisterskiej.

Przygotujcie się dobrze już teraz, miejsca u najlepszych promotorów rozchodzą się jak świeże bułeczki!

Przy wyborze promotora warto zwrócić uwagę na:

TWOJE ZAINTERESOWANIA

Poświęć chwilę i zastanów się co Cię interesuje. Jaką wiedzę chcesz pogłębić. W przypadku dietetyków warto zastanowić się, czy interesuje Was dietetyka kliniczna (może konkretne schorzenie), żywienie dzieci, sportowców, czy może fitoterapia w wybranych chorobach dietozależnych? Trudno pisać o czymś, co nie będzie Cię interesować!

DZIEDZINA PROMOTORA

każdy z nas się w czymś specjalizuje. Wystarczy sprawdzić w wyszukiwarce danej uczelni (Tip: wpisz w internecie: bibliometria + nazwa Uczelni, większość ma fajne wyszukiwarki. Wpisując Imię i Nazwisko potencjalnego promotora sprawdzisz jego publikacje i ich tematykę).

Czy Twoje zainteresowania i specjalność Promotora muszą być zbieżne? Nie jest to konieczne, jednak ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zdecydowanie bardziej mogę pomoc studentowi przy pisaniu pracy, jeśli znam się na temacie! Lubię tematy ze swojej specjalizacji. Z przyjemnością czytam każdą prace licencjacką czy magisterką i sama przy tym wiele się uczę. Przyjemne z pożytecznym!

METODY I SPRZĘT

Jeśli to praca badawcza, sprawdźcie, czy Wasz Promotor dysponuje odpowiednim sprzętem, czy metodami. Czy są one dostępne w jego zakładzie, czy katedrze. Łatwo to sprawdzić przeglądając publikacje potencjalnego promotora 😊 Często studenci przychodzą do mnie z roślinnym tematem, jednak proponują wykonanie badań, do których nie mam wprowadzonych protokołów badawczych. Niestety w większości przypadków, nie dostajemy dodatkowych funduszy na wykonanie takich prac, zatem najlepiej ograniczyć się do tego co już jest dostępne. Warto jednak rozmawiać z promotorem. Może będziesz miał/miała szczęście i Wasz pomysł zostanie zrealizowany!

OSOBOWOŚĆ

Co jeśli punkt 1,2 i 3 zostanie spełniony? Czy to oznacza, że znaleźliście promotora marzeń? Niekoniecznie! Ważna jest osobowość i sposób pracy Promotora. Warto poprosić kolegów z wyższych lat o opinię. Niektórych wykładowców znacie z prowadzonych zajęć, czy kół naukowych. O innych trzeba trochę wypytać. Dobierzcie promotora, z którym czujecie flow 😊

ILOŚĆ MIEJSC i ZAPISY

Na każdej Uczelni, Wydziale czy nawet kierunku mogą obowiązywać inne zasady.  Czasami zapisy są przez Wirtualny Dziekanat, czasami zapisy prowadzi promotor. Ilość miejsc może być też ograniczona. Dopytajcie o to wcześniej. Najlepsze miejsca szybko znikają. Zdarzało mi się, że student, kończąc licencjat pod moimi skrzydłami, już zaklepywał miejsce na magisterkę!

Udało Ci się wybrać promotora marzeń? Napisz, na co zwracałeś/aś uwagę!

A może czeka Cię to w tym roku? Mam nadzieję, że trochę pomogłam przy tym wyborze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *