Bez kategorii

Jak wybrać temat pracy dyplomowej?

Wybór tematu pracy licencjackiej, czy magisterskiej, może pomóc albo zaszkodzić! Zdziwiony?

To tak samo ważne, jak wybór promotora. Z wcześniejszego postu, już wiesz, jak wybrać promotora marzeń.

Przy wyborze tematu warto zwrócić uwagę na:

TWOJE ZAINTERESOWANIA

Poświęć chwilę i zastanów się co Cię interesuje. Jaką wiedzę chcesz pogłębić. W przypadków dietetyków warto zastanowić się, czy interesuje Was dietetyka kliniczna (może konkretne schorzenie), żywienie dzieci, sportowców, czy może fitoterapia w wybranych chorobach dietozależnych? Trudno pisać o czymś, co nie będzie Cię interesować!

DZIEDZINA PROMOTORA

Każdy z nas się w czymś specjalizuje. Wystarczy sprawdzić w wyszukiwarce danej uczelni (Tip: wpisz w internecie: bibliometria + nazwa Uczelni, większość ma fajne wyszukiwarki. Wpisując Imię i Nazwisko potencjalnego promotora sprawdzisz jego publikacje i ich tematykę).

METODY I SPRZĘT

Jeśli to praca badawcza, sprawdźcie, czy Wasz Promotor dysponuje odpowiednim sprzętem, czy metodami. Czy są one dostępne w jego zakładzie, czy katedrze. Łatwo to sprawdzić przeglądając publikacje potencjalnego promotora 😊 Często studenci przychodzą do mnie z roślinnym tematem, jednak proponują wykonanie badań, do których nie mam wprowadzonych protokołów badawczych. Niestety w większości przypadków, nie dostajemy dodatkowych funduszy na wykonanie takich prac, zatem najlepiej ograniczyć się do tego co już jest dostępne. Warto jednak rozmawiać z promotorem. Może będziesz miał/miała szczęście i Wasz pomysł zostanie zrealizowany!

Te 3 punkty są spójne zarówno przy wyborze tematu jak i promotora. Na tym etapie już powinien powstać zarys tematu. Może nawet masz kilka pomysłów. Co dalej?

POPULARNOŚĆ

Zastanów się, co jest aktualnie modne, czy na rynek zostały wprowadzone nowe produkty, które zyskują coraz większe zainteresowanie. Co mówią aktualne wytyczne, czy badania naukowe? Może to dobry trop!

LICZBA PUBLIKACJI

Czas na reaserch! Skorzystaj z popularnych baz np. PUBMed, Google Scholar i sprawdź (w języku polskim i angielskim) ile jest publikacji w temacie, który wybrałeś/aś. Warto spojrzeć również, czy w ostatnich  5 latach pojawiły się identyczne prace. Nie ma sensu powielać tego co już zostało zrobione, chyba że badania/przeglądy zostały zrobione dawno temu, albo chcesz je udoskonalić.

Zbyt mała ilość artykułów – będzie Ci trudno napisać prace dyplomową

Zbyt duża – zastanów się, czy temat nie został wyczerpany. Czy możesz go rozszerzyć? Wprowadzić coś nowego w danej dziedzinie?

MOŻLIWOŚĆ KONTYNUACJI

Warto zastanowić się, czy da się temat kontynuować. Jeśli to praca licencjacka i będzie to przegląd literatury, zastanów się, czy będziesz mógł/mogła kontynuować temat w pracy magisterskiej, prowadząc już własne badania. Dużo łatwiej rozszerzać wiedzę w danym temacie, niż wskoczyć w nowy obszar. Nowości są jednak pociągające, zgłębisz wiedzę w innym temacie, zobaczysz co bardziej Ci się podoba. Wybierz temat, który przyda Ci się po skończeniu studiów!

Pamiętaj, żeby o wszystkim rozmawiać z Promotorem! To skarbnica wiedzy, warto więc posłuchać jego rad!

O czym pisaliście swoje prace dyplomowe? Zwracaliście dużą uwagę na temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *