Bez kategorii

Jak wybrać koło naukowe?

Koła naukowe dają wiele możliwości:

  • Uczysz się rzeczy praktycznych, niezależnie czy są to prace badawcze w laboratorium, czy praca z pacjentem. Szlifujesz swoje umiejętności.
  • Poznajesz bliżej promotora, osoby z jego zakładu.
  • Pracujesz nad kompetencjami miękkimi. Głównie przez prezentacje prac na konferencjach naukowych.
  • Poznajesz fajnych ludzi z różnych kierunków, ale i swoich starszych czy młodszych kolegów. Zawsze to okazja na pozyskanie notatek, czy wymiany opinii.
  • Masz możliwość kontynuowania pracy w kole, pisząc prace dyplomowe u swojego opiekuna.
  • Marzysz o karierze naukowej, możliwości publikacji, czy nawet doktoracie? Wszystko to jest możliwe, jeśli wykażesz się w kole. W moim zakładzie prawie każdy doktorant to perełka, którą odkryliśmy w kołach naukowych. W mojej Katedrze funkcjonuje ich kilka. W moim zespole doktorantki to najczęściej byłe przewodniczące mojego koła naukowego 😊

Jak wybrać koło z potencjałem? Jak zacząć?

  1. LISTA KÓŁ NAUKOWYCH – na stronie Uczelni, bądź Studenckiego Towarzystwa Naukowego, znajdziesz listę kół. Sprawdź, które Cię zainteresuje. Czasami Wykładowcy mówią o swoich kołach na zajęciach, zachęcają do zapisów.
  2. OPIEKUN – Sprawdź Opiekuna. Możesz skorzystać z wyszukiwarki podanej w poprzednim poście o promotorze! A może doskonale go znasz z zajęć, które razem mieliście. Sprawdź jednostkę, w której pracuje Opiekun.
  3. TEMATYKA – koła bardzo często są opisane na stronach jednostek. Przy liście kół bardzo często pojawia się ich opis. To pogłębienie punktu 1 i 2. Sprawdź, czy uzyskując więcej informacji Twoje zainteresowanie narasta.
  4. AKTYWNOŚĆ – zarówno koła, jak i opiekuna. Warto sprawdzić, czy koło prężnie funkcjonuje, a studenci mają możliwość zaprezentowania swoich prac na konferencjach naukowych.
  5. METODY I SPRZĘT – warto wiedzieć do czego dostęp ma dane koło. Jakie umiejętności rozwiniesz należąc do niego. Czy dane koło, metody badawcze i sprzęt Cię interesuje i chcesz pogłębiać swoją wiedzę w tym temacie.

Nie czekaj, zapisy najczęściej zaczynają się pod koniec października czy w listopadzie. Sprawdzając powyższe punkty, na pewno natkniesz się na maila do opiekuna czy przewodniczącego koła. Zostaje tylko napisać, czy porozmawiać z promotorem po wspólnych zajęciach.

Nie bój się, jeśli na tym etapie boisz się prezentacji. Niech Cię to nie zatrzyma. W większości nad danym tematem pracują zespoły, a promotor daje ogromne wsparcie. Studia to czas, w którym rozwijamy nasze kompetencje, również miękkie. Kiedy, jak nie teraz?

Kiedy przystąpić do koła naukowego? Im wcześniej, tym lepiej! Najlepszy czas to 2 rok, znasz już trochę Uczelnię i wykładowców,  ale masz jeszcze dużo czasu na naukę i realizację różnych planów!

Przynależysz do koła naukowego? A może masz ten etap już za sobą? Jak go wspominasz? Warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *