Piernik staropolski długo dojrzewający cz.2
Piernik staropolski dojrzewał już w zimnym wystarczająco długo? Teraz pora na pieczenie! W całym domu roztacza się piękny, korzenny aromat i zdecydowania wprawia w świąteczny nastój.
Piernik staropolski długo dojrzewający
Stopień trudności
Średni
Porcje
3
Przygotowanie
15 min.
Pieczenie
15-18 min.*
Składniki
- piernik staropolski długodojrzewający
- mąka do podsypania
- powidła śliwkowe ~1kg (2-3 słoiczki). Możesz jedną warstwę zastąpić masą marcepanową.
Przygotowanie
Wyciągnij masę z lodówki, odczekaj 10-20 min. niech zmięknie do temperatury pokojowej. Ciasto podziel na 3 równe części. Rozwałkuj każdą, podsypując lekko mąką. Ciasto, gdy się ociepli będzie dość plastyczne, jednak przydadzą się tu silne ręce bądź garść cierpliwości. Przygotuj 3 prostokątne blaszki (~25×36 cm – standardowa blaszka do ciasta). Oczywiście może być jedna i będziesz piec partiami. Nagrzej piekarnik do 170°C. Wypełnij dokładnie blaszkę ciastem, pouzupełniaj luki. Zależy nam na równym prostokącie. Piecz ciasto 15-18 minut.
Poczekaj aż każdy blat ostygnie, posmaruj dwa spody obficie powidłami śliwkowymi, nakładając jeden na drugi. Możesz jedną warstwę zastąpić masą marcepanową. Otrzymasz w ten sposób duże prostokątne ciasto, z 2 warstwami i 3 blatami. Sprawdź, czy udało Ci się je złożyć zgodnie z instrukcją 🙂 Owijamy ciasto folią lub papierem do pieczenia i obciążamy np. talerzem, deską do krojenia czy czymkolwiek co wpadnie Ci w ręce i trzyma poziom! Zależy nam, aby piernik nabrał wilgoci od powideł i rozpływał się w ustach. Ciasto może tak stać w chłodnym miejscu 2-5 dni. Kiedy już nie dasz rady powstrzymać się przed spróbowaniem, przetnij piernik na 3 równe części. Takim sposobem mamy piękne 3 ciasta, które możemy ze sobą zabrać na święta! Boki ciasta możesz wyrównać nożem. Piernik już jest gotowy ale możesz go upiększyć polewą czekoladową, która zakryje wiele nierówności, a na wierzch posypać orzechy czy skórkę z pomarańczy.
Polewę możesz przygotować z czekolady, masła/oleju kokosowego oraz miodu/ksylitolu.
Smacznego!
Nie masz dużej blaszki? Nic straconego, możesz wykorzystać blachy piekarnika. Wtedy jednak ciasto podziel na 2 części, gdyż blacha jest większa. Po pieczeniu przekrajamy ciasto w 2/3. Wtedy otrzymamy cały spód, plus połowę środkowego. Pamiętaj, żeby łączone fragmenty umieścić w środku. Możesz tez podzielić ciasto na 3 części, będą wtedy cieńsze.
Co jeśli zostanie mi ciasto? Z pozostałości ciasta można upiec pyszne pierniczki.