Blog

Marnowanie żywności – raport 2021

21 grudnia opublikowano Raport NIK (Najwyższa Izba Kontroli) o Przeciwdziałaniu marnowania żywności. W czerwcu zaś Raport Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wspólnie z ekspertami Accenture dotyczący perspektywy rozwoju zrównoważonej żywności w Polsce i roli poszczególnych uczestników łańcucha dostaw – od rolnika do konsumenta.

FAO czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa donosi, że na świecie marnuje się rocznie około 1,3 mld ton żywności. Co ciekawe to 1/3 żywności wyprodukowanej! 88 milionów ton to żywność pochodząca z w samej Unii Europejskiej.


Marnowanie żywności w Polsce?


4,8 mln ton rocznie to tyle ile 475 Wież Eiffla! Dużo prawda? Najnowsze wyniki badań „Programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności” (PROM) potwierdzają, że najwięcej jedzenia trafia do śmieci prosto z naszych domów – to aż 60%. 16% pochodzi z przetwórstwa i produkcji rolniczej, zaś 7% marnowanej żywności z handlu, czyli m.in ze sklepów spożywczych. Warto zwrócić uwagę, że większość żywności, która mogłaby się zmarnować z handlu trafiła do organizacji pozarządowych, przekazujących ją potrzebującym. Znacznie mniejsze ilości, 1,17% to żywność marnowana w gastronomi, a 0,65% z transportu.

Wnioski są proste. Za marnowanie żywności odpowiadamy przede wszystkim my i nasze śmietniki! Kampanie edukacyjne i społeczne wydają się zatem konieczne. Mam nadzieję, że zobaczymy ich całkiem sporo i sama zachęcam Was do propagowania wiedzy w tym temacie. Pisałam już o filozofii zero waste i sposobach na wcielenie jej w życie. Wiele osób pisało o postanowieniach noworocznych. Sama ich nie lubię, wolę planować krok po kroku i osiągać cele. Zatem mój cel na 2022 to ograniczenie marnowania żywności.

Jak ograniczyć marnowanie żywności?

  1. Przejrzyjmy półki, wykorzystajmy zapasy.
  2. Planujmy zakupy na cały tydzień, tak aby wykorzystać wszystkie produkty (dla siebie i innych, jest tu sporo dietetyków, liczę na Was!)
  3. Kupujmy świadomie! Dużo mówi się o minimalizmie, warto zastanowić się, czy jest nam potrzebna 5 miseczka tylko dlatego, że jest ładna (z tym również będę walczyć :D)
  4. Zanim coś wyrzucimy, zastanówmy się czy nie możemy tego wykorzystać? Duża część żywności, którą wyrzucamy ma ogromny potencjał. Liście rzodkiewki i kapusty świetnie sprawdzają się w kuchni. Wystarczy szukać inspiracji kulinarnych Zero waste!

W jaki sposób żywność z gospodarstw domowych trafia do kosza?

Podsumowując, zachęcam do krótkiej analizy powodów, które widzisz na grafice. Może i Ty popełniasz te błędy i możesz ich uniknąć! Powodzenia!

Literatura:

  1. https://www.nik.gov.pl/
  2. Informacja o wynikach kontroli Przeciwdziałanie marnowaniu żywności (NIK), 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *