Marnowanie żywności – raport 2021
21 grudnia opublikowano Raport NIK (Najwyższa Izba Kontroli) o Przeciwdziałaniu marnowania żywności. W czerwcu zaś Raport Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wspólnie z ekspertami Accenture dotyczący perspektywy rozwoju zrównoważonej żywności w Polsce i roli poszczególnych uczestników łańcucha dostaw – od rolnika do konsumenta.
FAO czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa donosi, że na świecie marnuje się rocznie około 1,3 mld ton żywności. Co ciekawe to 1/3 żywności wyprodukowanej! 88 milionów ton to żywność pochodząca z w samej Unii Europejskiej.
Marnowanie żywności w Polsce?
4,8 mln ton rocznie to tyle ile 475 Wież Eiffla! Dużo prawda? Najnowsze wyniki badań „Programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności” (PROM) potwierdzają, że najwięcej jedzenia trafia do śmieci prosto z naszych domów – to aż 60%. 16% pochodzi z przetwórstwa i produkcji rolniczej, zaś 7% marnowanej żywności z handlu, czyli m.in ze sklepów spożywczych. Warto zwrócić uwagę, że większość żywności, która mogłaby się zmarnować z handlu trafiła do organizacji pozarządowych, przekazujących ją potrzebującym. Znacznie mniejsze ilości, 1,17% to żywność marnowana w gastronomi, a 0,65% z transportu.
Wnioski są proste. Za marnowanie żywności odpowiadamy przede wszystkim my i nasze śmietniki! Kampanie edukacyjne i społeczne wydają się zatem konieczne. Mam nadzieję, że zobaczymy ich całkiem sporo i sama zachęcam Was do propagowania wiedzy w tym temacie. Pisałam już o filozofii zero waste i sposobach na wcielenie jej w życie. Wiele osób pisało o postanowieniach noworocznych. Sama ich nie lubię, wolę planować krok po kroku i osiągać cele. Zatem mój cel na 2022 to ograniczenie marnowania żywności.
Jak ograniczyć marnowanie żywności?
- Przejrzyjmy półki, wykorzystajmy zapasy.
- Planujmy zakupy na cały tydzień, tak aby wykorzystać wszystkie produkty (dla siebie i innych, jest tu sporo dietetyków, liczę na Was!)
- Kupujmy świadomie! Dużo mówi się o minimalizmie, warto zastanowić się, czy jest nam potrzebna 5 miseczka tylko dlatego, że jest ładna (z tym również będę walczyć :D)
- Zanim coś wyrzucimy, zastanówmy się czy nie możemy tego wykorzystać? Duża część żywności, którą wyrzucamy ma ogromny potencjał. Liście rzodkiewki i kapusty świetnie sprawdzają się w kuchni. Wystarczy szukać inspiracji kulinarnych Zero waste!
W jaki sposób żywność z gospodarstw domowych trafia do kosza?
Podsumowując, zachęcam do krótkiej analizy powodów, które widzisz na grafice. Może i Ty popełniasz te błędy i możesz ich uniknąć! Powodzenia!
Literatura:
- https://www.nik.gov.pl/
- Informacja o wynikach kontroli Przeciwdziałanie marnowaniu żywności (NIK), 2021