Blog

Ile kurkuminy w kurkumie?

Zastanawialiście się kiedyś ile kurkuminy, czyli substancji czynnej zawiera kurkuma? Czy lepiej wybrać suszoną przyprawę, świeży korzeń, a może postawić na suplement?

Przyprawa

Kurkuma w postaci sproszkowanego, wysuszonego kłącza dostępna w sprzedaży nie składa się w 100% z kurkuminy. Jej zawartość procentowa różni się i jest zależna od wielu czynników,  takich jak pochodzenie, metody przetwarzania (suszenie, mielenie) czy procesu proszkowania. Kurkuma w takiej formie zawiera około 3-6% kurkuminy. Niewiele? Spożywając 5g sproszkowanej kurkumy (zawierającej 6% kurkuminy dostarczymy 300mg tego związku.

Świeże kłącze

Jedna łyżeczka świeżej, mielonej kurkumy zawiera około 200 mg kurkuminy. W innym badaniu znalazłam zaś, że z 20g świeżego kłącza wyizolowano tylko 30 mg kurkuminy. *Ilość ta różni się zatem w zależności od pochodzenia, czasu przechowywania czy jakości.

Suplement

W sprzedaży możecie znaleźć sproszkowaną kurkumę (samą bądź z dodatkiem pieprzu), lub ekstrakt. Proces ekstrakcji pozwala na izolację danego związku i  zwiększenie jego zawartość w gotowym suplemencie. Jednak sama ekstrakcja nie zapewni suplementu wysokiej jakości. Bardzo istotna jest standaryzacja, czyli określenie ile czystej kurkuminy czy kurkuminoidów znajduje się w samym ekstrakcie. Najczęściej w przypadku kurkumy to około 50%, zaś kurkuminoidów nawet do 95%. Kolejne pytanie to ile samego ekstraktu znajdziecie w kapsułce. Warto porównać kilka suplementów i wybrać ten którego jakość, czyli ilość substancji czynnej odpowiada dobrej cenie.W suplementach zawierających ekstrakty w jednej kapsułce znajdziecie najczęściej około 250 mg kurkuminy.✔️ Którą formę wybrać? Łatwo zauważyć, że łyżeczka przyprawy = 1 kapsułce, a koszt jest zdecydowanie różny. Forma proszku pozbawiona jest praktycznie wody, zatem stężenie kurkuminy będzie wyższe w porównaniu do świeżego kłącza. Jednak sam proces suszenia czy mielenia również wpłynie na straty tego związku. Wybierając świeżą czy suszoną kurkumę spożywamy mieszaninę związków, które razem tworzą synergię czyli zwiększają swoje działanie prozdrowotne.  Wybierzmy zatem formę, która nam najbardziej odpowiada i cieszmy się z jej prozdrowotnych właściwości.


Jaką formę wybieracie😋?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *