Artykuły,  Blog

Fluor w Matchy? Wyniki badań

Matcha, czyli sproszkowana zielona herbata (Camellia sinensis) typu Tencha spożywana jest powszechnie na całym świecie, a częstotliwość jej spożycia stale wzrasta. Poprzez specyficzny sposób uprawy posiada bogaty skład fitochemiczny i wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Cechuje się wysoką zawartością polifenoli, teaniny czy chlorofilu. Herbata, a co za tym idzie matcha, zawiera wiele substancji mineralnych, a jednym z nich jest fluor. W warunkach fizjologicznych odgrywa znaczącą rolę w procesach mineralizacji tkanek twardych. Jednak nawet w niskich stężeniach, przy długotrwałym narażeniu, fluorki mogą gromadzić się w organizmie i powodować szereg szkodliwych skutków.

Cel pracy

Celem pracy mojego zespołu, po raz pierwszy, była ocena zawartości fluorków w naparach matchy pochodzących z różnych zbiorów oraz parzonych z zastosowaniem wody o różnych temperaturach (25°C, 70°C, 80°C, 90°C).

Materiał i Metody

Do oznaczenia zawartości jonów fluorkowych wykorzystano metodę potencjometryczną. 

Nasze wyniki

  • Zawartość fluoru w suszu matchy tradycyjnej wynosiła 118.39 ± 0.10 mg/kg, zaś matchy codziennej była nieco wyższa i wynosiła 121.65 ± 2.39 mg/kg.
  • Zawartość fluoru w naparach Matchy mieściła się w przedziale od 3.36 do 4.03 mg/l i zależna była zarówno od terminu zbioru liści, jak i temperatury parzenia.
  • Najniższe wartości odnotowano w temperaturze 25°C, najwyższe zaś w 70 i 90°C

Zalecane dzienne spożycie fluoru a Matcha

  • Recommended Dietary Allowances (RDA) na fluor wynosi 3 mg/dzień (Food and Nutrition Board, Institute of Medicine).
  • Jedna filiżanka takiego napoju pokryłaby zapotrzebowanie na ten pierwiastek na poziomie 14 – 16.7%, zarówno dla matchy tradycyjnej jak i codziennej.
  • Przy spożyciu 3 filiżanek wartości te sięgają aż 66.8%.

Wnioski

Herbata matcha, niezależnie od terminu zbioru czy temperatury parzenia stanowi istotne źródło fluoru w diecie człowieka. Litr tego napoju może zawierać około 4 mg fluoru, zapewniając dziennie zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Szczególnie wysokie stężenia odnotowano w samym proszku.

Cała publikacja:

  1. Jakubczyk, K.; Ligenza, A.; Gutowska, I.; Janda-Milczarek, K. Fluoride Content of Matcha Tea Depending on Leaf Harvest Time and Brewing Conditions. Nutrients 202214, 2550. https://doi.org/10.3390/nu14122550

Więcej o Matchy możecie przeczytać w innych wpisach na blogu:

Czym jest Matcha i jak ją przygotować?

Czy matcha się stresuje? Fitozwiązki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *