Blog

Flawonoidy, gdzie je znaleźć?

Flawonoidy to obszerna grupa fitozwiązków, należąca do polifenoli, którą znajdziecie w warzywach i owocach. Głównymi przedstawicielami flawonów są glikozydy luteoliny i apigeniny. Ich obfitym źródłem są pietruszka, seler, czerwona papryka, cytrusy, niektóre zboża oraz algi morskie. Charakteryzują się one płaską budową pierścienia, żółtym zabarwieniem. Wśród flawonoidów ważną rolę odgrywają flawonole. Obejmują one kwercytynę, kamferol i katechinę. Można je spotkać w jabłkach, cebuli, brokułach, jagodach, sałacie, czarnym bzie, czerwonym winie, w czekoladzie, w zielonej herbacie i matchy! Flawanony możecie znaleźć w aromatycznych ziołach np. w mięcie, a także owocach cytrusowych, w których występują w postaci aglikonów. Ich przedstawicielami są naringina czy hesperetyna. Do flawonoidów zaliczane są także izoflawony, które wykazują działanie podobne do estrogenów, co często jest powodem do klasyfikowania ich jako fitoestrogeny. Pomimo tego, że nie są steroidami mają zdolność wiązania się z receptorami estrogenu, ponieważ ich grupy hydroksylowe symulują konfigurację estradiolu. Izoflawony takie jak genisteina, daidzeina, glyciteina są obecne w dużych ilościach nasionach roślin strączkowych. Antocyjany zaliczane do flawonoidów to natomiast różowe, niebieskie i fioletowe barwniki, które są rozpuszczone w soku wakuoli komórek skórki kwiatów i owoców. Antocyjany są obecne w owocach, czerwonym winie, zbożach oraz warzywach liściastych. W żywności najczęściej spotykana jest cyjanidyna, pelargonidyna czy delfinidyna. Wiosna i lato to sezon na owoce jagodowe, zatem to idealny czas na zwiększenie spożycia antocyjanów!Które owoce jagodowe lubicie najbardziej? Moim faworytem są maliny i jagody!

Wiecie ile średnio spożywamy flawonoidów? Na zachodzie od 50 – 800 mg, zaś na wschodzie nawet do 2 g. Dieta obfitująca w zróżnicowane warzywa, strączki, owoce jagodowe czy cytrusy zdecydowanie wpływa na zwiększony udział tych fitozwiązków w naszym jadłospisie.

Właściwości prozdrowotne

Flawonoidy cenione są za swoje prozdrowotne właściwości, w tym antyoksydacyjne, przeciwzapalne czy neuroprotekcje. Wykazują zdolność do wychwytywania anionów nadtlenkowych, rodników lipidowych i rodników hydroksylowych, przeprowadzają reakcje chelatacji czy blokują enzymy stanu zapalnego. Okazuje się, że flawonoidy, w szczególności kwercetyna, są również pomocne w leczeniu insulinooporności oraz chorób układu naczyniowo-sercowego. Owoce jagodowe, o ciemnej barwie, to bomba antyoksydantów. Antocyjany zawarte w tych owocach wykazują bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny, zatem świeże owoce, a nawet mrożone, czy też napary i nalewki będą sprzyjały wygaszaniu stresu oksydacyjnego. Okazuje się, że spożywanie owoców jagodowych obniża ciśnienie krwi, stężenie triacylogriceroli, LDL, a zwiększa stężenie HDL. Antocyjany wykazują również działanie przeciwzapalne, biorą udział w wygaszaniu stan zapalnego poprzez hamowanie cyklooksygenaz.

Bibliografia

Molecules Webinar | New Trends of Flavonoids in Human Health

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *