Blog

Zero waste jako styl życia. Zasada 5R

Trend czy styl życia  „zero waste” zyskuje coraz większą popularność i z pewnością nie jest dla większości z Was obcy.  Zero waste  w dosłownym tłumaczeniu z ang. oznacza ,,zero odpadów” bądź ,,zero marnowania”. Jest to styl życia, według którego ograniczamy iść odpadów, generując je w  jak najmniejsze ilości. Stąd też pojawił się termin „Less waste”.  Ruch ten  łączy „myślenie minimalistyczne, ekologiczne i etyczne” – tak brzmi hasło i opis grupy „Zero Waste Polska”., zatem dotyka nie tylko sfery konsumenckiej ale i ekologicznej czy etycznej. Czy trend ten jest tylko modą, którą przeminie? Mam nadzieję, że nie. „Zero waste” wpisuje się w cele Zrównoważonego Rozwoju. „Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji” tam brzmi cel 12, w którym możemy doczytać, „do 2030 roku istotnie obniżyć poziom wytwarzania odpadów poprzez zapobieganie, redukcję, recykling i ponowne użycie„.  Jednym z założeń Komisji Europejskiej jest to, aby do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych wprowadzone na rynek UE nadawały się do ponownego użycia lub mogły być poddane recyklingowi w sposób opłacalny. Komisja chce także, żeby do 2025 r. Unia odzyskiwała 50 proc. całego plastiku, a w 2030 r. – 55 proc. Generalnie większość dużych miast stara się osiągnąć wskaźnik na poziomie 50% już teraz. 

Życie zgodnie z nurtem „zero waste” sprowadza się do stosowania  zasad 5R czyli:

  1. Refuse – odmawiaj czyli rezygnacja, z tego co niepotrzebne. Wystarczy zastanowić się czy dana rzecz jest mi potrzebna, nie przyjmować zbędnych ulotek, reklamówek w sklepach.
  2. Reduce – ograniczaj czyli świadome zakupy, ograniczanie wody
  3. Reuse – wykorzystaj ponownie, unikaj przedmiotów jednorazowych, daj starym produktom nowe życie, odnawiaj!
  4. Recycle – segreguj i przetwarzaj surowce wtórne, zdecydowanie segregacja śmieci jest już dla nas prostsza, wystarczy o niej pamiętać
  5. Rot – kompostuj, ale i nie marnuj żywności, przetwarzaj resztki. Naturalny kompost dla roślin? Czemu nie?

Czy „zero waste” zmieniło Wasze codziennie nawyki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *