Przepisy

Mule – wartość odżywcza i przygotowanie

Omułek jadalny to gatunek kosmopolitycznego małża z rodziny omułkowatych (Mytilidae), szeroko rozprzestrzeniony w morzach półkuli północnej z wyjątkiem strefy arktycznej. Naturalnie występuje na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego oraz w basenie Morza Śródziemnego, kanału La Manche, a nawet niektórych częściach Bałtyku. Jest gatunkiem jadalnym, przez człowieka poławianym komercyjnie oraz hodowanym w celach konsumpcyjnych. Gatunek ten odgrywa ważną rolę w ekosystemie. Na ławicach omułków żerują flądry, dorsze, płaszczki, ryby jesiotrowate, kraby, drapieżne ślimaki i rozgwiazdy. Omułki mają ogromne znaczenie jako filtratorzy – przerabiają drobną zawiesinę morską na wysokowartościowy pokarm białkowy, wykorzystywany przez zwierzęta i człowieka.

Wartości odżywcze muli

Mięso muli jest białe i charakteryzuje się delikatnym, słodkawym smakiem. Są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka (do 24g/100g) i są niskokaloryczne (172kcal/100g). Mule posiadają także cenne składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to przede wszystkim: selenu, cynk, sodu, jod, magnez, wapń, żelazo. Zawierają również witaminy z grupy B, w szczególności B12 oraz witaminę A. Co ciekawe mięso omułka zawiera 24 μg kobalaminy (witamina B12) co pokrywa około 800% zalecanego dziennego spożycia (RDA) osoby dorosłej. Dodatkowo omułki są źródłem kwasów omega 3, w szczególności DHA. W 100g części jadalnej znajduje się 0.506g kwasu dokozaheksaenowego, co pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie. Zdecydowanie jest to produkt niedoceniany!

Omułki – zanieczyszczenia

Oczywiście nie możemy zapominać o zanieczyszczeniach. Owoce morza, w tym omułki, mogą być zanieczyszczone rtęcią, kadmem, ołowiem oraz zanieczyszczeniami organicznymi, przede wszystkim dioksynami i polichlorowanymi bifenylami o działaniu podobnym do dioksyn. Wybierajmy zatem produkty pochodzące z dobrych źrodeł.

Świeże mule (pakowane próżniowo czy w siatkach jak cytrusy) coraz częściej możemy spotkać na półkach sklepowych. W restauracjach ceny za takie danie są dość wysokie. Cena 1kg muli to aktualnie około 14-20 zł. Jeśli poznasz kilka zasad bez problemu przygotujesz pyszne danie w domu!

Przygotowanie wstępne muli (omułków)

  1. Małże umyć szczoteczką pod bieżącą zimną wodą, dobrze opłukać. Oderwać bisiory (jedwabiste nici). Płukanie powtórzyć 2-3 razy, chcemy w ten sposób wypłukać piasek, czy inne zanieczyszczenia.
  2. Wyłożyć na sitko w celu odcedzenia wody.
  3. Jeśli małże są otwarte uderzyć o blat przyczepem, jeśli się nie zamknie włożyć do miseczki z wodą. Jeśli w wodzie małża się nie zamknie lub nie będzie widać bąbelków (oddychanie) odrzucić.

Bardzo istotna jest tu świeżość muli. Wszystkie powinny być żywe, dlatego też odrzucamy muszle uszkodzone czy takie które się nie zamknęły. Ważne aby cały czas były w zimnie, czyli wyciągamy je z lodówki na krótko przed gotowaniem. Niezwłocznie przygotowujemy. Jeśli jakiś etap nam się przedłuży, warto włożyć je do zimnej wody np. z kostkami lodu. Warto wcześniej przygotować sobie pozostałe składniki.

Z muli można przygotować wiele pysznych dań, makaron linguine czy pizza z owocami morza, a także najsmaczniejszy przepis czyli mule na winie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *