Blog

Jak przygotować kombuchę?

Kombucha składa się z kilku prostych składników: 6-8 gramów herbaty na litr wody (liściasta, najlepszej jakości czarna, zielona, biała czy nawet yerba mate) 1-2 litry wody (przygotowana, może być z filtra, jeśli nasz grzybek jest całkiem spory ~20 cm, to spokojnie możemy nastawić Kombuchę na 2-3 litry, jeśli Twój grzybek jest mniejszy, zacznij od 1 litra) cukru – 60- 100g/L (najlepszą pożywką jest cukier biały, jednak można przygotować kombuchę na miodzie, optimum to 80g/L jeśli jednak Twoja fermentacja będzie trwała zaledwie kilka dni, mniejsza ilość spokojnie „nakarmi” bakterie) SCOBY – grzybka herbacianego (najlepiej z dobrego źródła, z przebadanym składem mikrobiologicznym) startera – około 100 ml na litr (jest to kombucha z poprzedniej fermentacji, ma za zadanie obniżyć pH naszego napoju i przyspieszyć fermentację. Kombucha zazwyczaj przychodzi zabezpieczona płynem – to właśnie nasz starter). Każdy z powyższych czynników jest bardzo istotny, gdyż skład biochemiczny, a co za tym idzie również właściwości prozdrowotne napoju, mogą się nieco różnić poprzez zmianę czynników takich jak: ilość cukru, rodzaj i ilość użytej herbaty, temperatura, pH i czas fermentacji.


Co ważne, cukier w procesie fermentacji jest praktycznie w całości przekształcany w inne metabolity jak np. alkohol czy kwas octowy. Im fermentacja będzie dłuższa, tym mniej będzie cukru oraz etanolu, a więcej kwasu octowego. Pamiętajcie, że proces fermentacji może łatwo wymknąć się spod kontroli. Dlatego gdy na Waszym grzybku pojawi się nalot bądź będzie miała dziwny smak  lepiej zaopatrzyć się w nowego grzybka.
Jak zatem przygotować kombuchę?

Przygotowanie kombuchy w domu?

 1. Przygotuj herbatę z podanej ilości wody oraz herbaty, dodaj również cukier. Parz około 15 min., przecedź i ostudź do temperatury pokojowej.
 2. Przygotuj naczynie – wyparz dobrze słoik o odpowiedniej wielkości
 3. W słoiku umieść napar herbaciany, starter
 4. Umieść w naczyniu grzybek SCOBY – błyszczącą, gładką stroną ku górze
 5. Słoik przykryj gazą z gumką
 6. Odstaw w ciepłe i zacienione miejsce (im cieplej tym szybciej przebiega fermentacja, zatem latem kombucha będzie szybciej gotowa)
 7. Fermentacja trwa zazwyczaj od 5-14 dni, jednak należy ją testować, zazwyczaj jest gotowa po kilku dniach. Jeśli zostawicie ją na dłużej powstanie po prostu ocet.
 8. Wystarczy przecedzić, zabutelkować i schować do lodówki.

Jak smakuje Kombucha? Głównymi metabolitami występującymi w Kombuchy są między innymi kwasy organiczne, takie jak octowy, glukonowy, winowy, jabłkowy i kwas cytrynowy. Kwas octowy jest kwasem dominującym w fermentowanym roztworze, dzięki czemu napój ma kwaśny smak i jest lekko gazowany. Mi osobiście przypomina cydr 🍎. Zdecydowanie przypadnie do gustu fanom żywności fermentowanej.


Co jeśli jednak nie chcemy przygotowywać Kombuchy samodzielnie? Nic straconego. Na rynku spożywczym pojawia się coraz więcej Kombuchy butelkowanej, przygotowywanej na bazie herbaty zielonej czy też czarnej. Wzbogacane są różnymi dodatkami, które nie tylko wpływają na smak czy też piękny kolor, ale również zwiększają jej prozdrowotne właściwości. Do dodatków takich należy kurkuma, imbir, mięta, hibiskus czy różne owoce 🍋🍓🥭🍍. Każdy producent stosuje trochę inne warunku fermentacji, jedne produkty są bardziej kwaśne, inne zaś bardziej stonowane. Co ciekawe, kombucha jest niskokaloryczna. Produkty sklepowe zawierają zazwyczaj nawet od 4 do 15 kcal/100ml i śladowe ilości alkoholu. Pamiętajcie, że te przygotowywane w domu mogą mieć nawet do 3% alkoholu🥂. Wybór jest ogromny więc każdy znajdzie coś dla siebie. Smacznego!

Bibliografia

 1. Jakubczyk Karolina, Kałduńska Justyna, Kochman Joanna, Janda Katarzyna. Chemical profile and antioxidant activity of the kombucha beverage derived from white, green, black and red tea.  Antioxidants (Basel). 2020 : vol. 9, nr 5, art. 447, 15 s.
 2. Jakubczyk Karolina, Piotrowska Gabriela, Janda Katarzyna. Charakterystyka oraz skład biochemiczny kombuchy fermentowanej herbaty. Med. Ogólna Nauki. Zdr. 2020 : t. 26, nr 2, s. 9496.
 3. Piotrowska Gabriela, Jakubczyk Karolina, Janda Katarzyna. Kombucha – właściwości prozdrowotne herbacianego napoju fermentowanego. Food Sci. 2019, nr 3, s. 35-38.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *